INFORMACJE NA TEMAT PROJEKTU

Projekt „Obserwator rynku pracy regionu wałbrzyskiego” jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

    Priorytet IX Rozwój wykształcenia i kompetencji  w regionach

    Działanie 9.2 Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego.



Celem projektu jest wzmocnienie atrakcyjności oraz podniesienie jakości edukacyjnej szkół i placówek oświatowych prowadzących kształcenie zawodowe dla młodzieży. Cel ten zostanie osiągnięty poprzez monitoring rynku pracy, pozwalający na ustalenie kierunków przemian w gospodarce oraz zbadanie oczekiwań pracodawców odnośnie kompetencji pracowniczych w wybranych zawodach.
 
 
Okres realizacji projektu:  wrzesień 2008 r. – wrzesień 2010 r.

Zasięg terytorialny:  powiat wałbrzyski, świdnicki, kłodzki, dzierżoniowski i ząbkowicki.

Grupy docelowe projektu:
• szkoły i placówki z regionu wałbrzyskiego prowadzące kształcenie zawodowe dla
młodzieży,
• uczniowie klas programowo najwyższych w szkołach gimnazjalnych,
• nauczyciele,  
• partnerzy społeczno – gospodarczy,
• pracodawcy,
• osoby zainteresowane tematyką rynku pracy.

Działania podejmowane w projekcie:

Badania rynku i charakterystyki zawodów
W ramach projektu prowadzone są badania ilościowe i jakościowe, które pozwolą zaobserwować sytuację na regionalnym i lokalnych rynkach pracy. Zastosowana metoda ekspertyz umożliwi identyfikację aktualnych wymagań rynku pracy oraz przewidywania w zakresie tendencji zmian w zawodach.
Badaniem ilościowym obejmujemy łącznie 1500 przedsiębiorstw zlokalizowanych w 5 powiatach woj. dolnośląskiego – wałbrzyskim, świdnickim, kłodzkim, dzierżoniowskim i ząbkowickim.
Badania ankietowe przeprowadzane zostaną  trzykrotnie w czasie trwania projektu, każdorazowo na próbie 500 przedsiębiorstw.

Badanie kompetencji związane z przygotowaniem opisów 4 zawodów realizowane będzie za pomocą wywiadu pogłębionego przy przyjętej próbie badawczej 60 respondentów. Planujemy przeprowadzenie badań związanych z opisem zawodów elektryka, kucharza, technologa robót wykończeniowych w budownictwie oraz sprzedawcy. Obrazy zawodów przygotowujemy w oparciu o obserwacje dokonywane z trzech perspektyw: pracodawcy, pracownika wykonującego zawód i organizatora kształcenia zawodowego w szkole.

W ramach projektu, w okresach kwartalnych, dokonana zostanie analiza prasowych ofert pracy.

Monitoring rynku pracy ma charakter ciągły, dlatego wyniki badań będą adekwatne do zmieniającej się sytuacji. Prowadzone analizy na poziomie powiatów pozwolą na uwypuklenie specyfiki lokalnych rynków pracy w regionie wałbrzyskim.
Wyniki badań będą publikowane na niniejszej stronie internetowej projektu w formie raportów cząstkowych. Końcowe wnioski z badań opracowane zostaną w formie raportu i przekazane szkołom prowadzącym kształcenie zawodowe dla młodzieży oraz instytucjom, firmom i osobom zainteresowanym wynikami badań.

Doradztwo edukacyjno – zawodowe z zakresu rynku pracy
Przygotowanie młodzieży do wejścia w dorosłe życie zawodowe jest jednym z zadań szkoły, jednak obecny system edukacji, ze względu na ograniczony dostęp do środków finansowych, nie zabezpiecza w pełni potrzeb uczniów w zakresie poradnictwa edukacyjno-zawodowego.
Młodzi ludzie wkraczający na rynek pracy powinni wiedzieć w jaki sposób uzupełniać swoją wiedzę, jak podnosić kwalifikacje i jak pokierować swoją karierą zawodową. Tylko w ten sposób mogą wzmocnić swoją pozycję na rynku pracy oraz znaleźć zatrudnienie w dziedzinie, będącej przedmiotem ich zainteresowania.
Kluczowym zadaniem warsztatów edukacyjno - zawodowych organizowanych w ramach przedmiotowego projektu jest stworzenie uczniom możliwości zapoznania się m.in. z wymaganiami zawodowymi pracodawców, zasadami poszukiwania pracy, planowania kariery zawodowej oraz sytuacją na regionalnym i lokalnych rynkach pracy.

W ramach warsztatów edukacyjno – zawodowych oferujemy pięć bloków tematycznych:
• Edukacja dla potrzeb rynku pracy;
• Planowanie kariery edukacyjno – zawodowej przez ucznia szkoły  ponadgimnazjalnej;
• Samopoznanie drogą do trafnych decyzji edukacyjnych i zawodowych;
• Sukces na rynku pracy.

Dzięki uczestnictwu w zajęciach,organizowanych w ramach poradnictwa grupowego, uczniowie podniosą swoją świadomość w zakresie wymogów pracodawców, zwiększą zaufanie we własne możliwości oraz poziom wiedzy na temat konieczności podwyższania kwalifikacji.

Spotkania informacyjno – promocyjne
Celem spotkań informacyjno – promocyjnych jest upowszechnianie założeń projektu i omówienie wyników prowadzonych analiz. Dodatkowo spotkania wzbogacono o elementy pracy warsztatowej z zakresu:
• dostosowania kompetencji do wymogów rynku pracy,
• kształcenia ustawicznego,
• doradztwa zawodowego,
• sytuacji na lokalnym i regionalnym rynku pracy,
• planowania kariery zawodowej.

Przedmiotowe spotkania stanowią doskonałą okazję do spotkania się przedstawicieli różnych instytucji i zainicjowania dyskusji na temat problematyki dostosowania kierunków kształcenia do wymogów rynku pracy oraz znaczenia monitoringu i badań  w tym zakresie.

Uproszczony schemat realizacji projektu (pobierz plik PDF)

wiecej >>


 
 
Ogłoszenia o przetargach
aktualne zakończone
 
realizator projektu
darr s.a.
 
instytucja pośredniczaca
Urząd Marszałkowski
 
 profesjonalny hosting www.hb.pl | strony internetowe Wałbrzych HM Sp. z o.o. 2008